TELEFON: 568 870 290     EMAIL: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

vybavení ordinace

ekg

Co je EKG vyšetření?

Elektrokardiografie, neboli EKG je velmi jednoduché, nenáročné a hlavně nebolestivé vyšetření, při kterém přístroj snímá elektrickou aktivitu srdce.

EKG je přístroj, který snímá elektrickou aktivitu Vašeho srdce v čase. Každý stah srdečního svalu je doprovázen vznikem slabého elektrického napětí, které se šíří až na povrch Vašeho těla, kde ho lze snímat EKG. Výsledkem vyšetření je elektrokardiogram, graf zaznamenaný na milimetrovém papíře, který ukazuje křivku změn elektrického napětí mezi dvěma body v průběhu času. Tu potom lékař zhodnotí a podle ní může posuzovat Vaši srdeční funkci.

EKG je základním vyšetřením při podezření na onemocnění srdce. Používá se při diagnostice ischemických změn srdečního svalu, to jest změn z nedostatku kyslíku, jejichž nejvážnějším projevem je smrt srdečních buněk z nedostatku kyslíku – infarkt myokardu. Dále se pomocí EKG diagnostikují arytmie – poruchy srdečního rytmu. Na EKG se může projevit např. i zvětšení srdce při jeho selhávání nebo plicní embolie. EKG se také většinou provádí v rámci předoperačního vyšetření před plánovaným výkonem v celkové anestézii nebo v rámci celkového interního vyšetření.

quo-test

Tento přístroj je určený k měření glykovaného hemoglobinu, neboli také „dlouhého cukru “ - to je látka, která vzniká v organismu neenzymatickou reakcí (tzv. glykace) mezi hemoglobinem (červené krevní barvivo) a glukózou (krevním cukrem). Hodnota HbA1c poskytuje nepřímou informaci o průměrné hladině cukru v krvi (dále glykémie) v časovém období 4-6 týdnů. Hodnota HbA1c odráží hodnoty glykémie za celé toto období před provedením odběru krve. Stanovení HbA1c je důležité vyšetření (dříve většinou laboratorní, dnes již ambulantní), které umožňuje posoudit dlouhodobou kompenzaci cukrovky, a to za přibližně posledních 4-6 týdnů nazpět ode dne odběru. Současně HbA1c umožňuje zhodnotit riziko rozvoje diabetických komplikací. Hodnoty glykémie kolísají u každého z nás (u diabetiků i zdravých osob) a závisí na mnoha faktorech, z nichž jsou zpravidla nejčastější příjem potravy a fyzická zátěž. Domácím měřením glykémie glukometrem zjistíme pouze momentální stav hladiny cukru v krvi. Tento aktuální stav můžeme ovlivnit krátkodobou dietou, nebo hladověním (např. přes noc apod.) nebo dodržováním přísné životosprávy několik dnů před odběrem krve. Na rozdíl od toho výsledek měření HbA1c ukazující hladinu glykémie za 4-6 týdnů zkreslit nelze a odráží schopnost (nebo i neschopnost) nemocného dodržet základní pravidla diety a životosprávy. HbA1c je proto stále považován za nejdůležitější parametr kompenzace cukrovky. Pacient nemusí být nalačno. Výsledku tohoto vyšetření jsou lékaři k dispozici do 4 minut.

tbl-abi

Měření kotníkových tlaků

Onemocnění periferních tepen (PAD) zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody! Onemocnění periferních tepen je velmi závažný stav způsobený špatným krevním oběhem v dolních končetinách. Tepny dolních končetin jsou zúžené aterosklerotickým plátem - až omezuje průtok okysličené krve. Tento stav může nastat ve všech tepnách těla. Téměř 60% pacientů s PAD mělo také zúžené koronární nebo mozkové tepny v nohách, srdci nebo mozku. Index kotník-paže (ABI) se měří v primární zdravotní péči jako rychlý a spolehlivý způsob diagnózy a monitoringu PAD. Jsou-li tepny zúžené, klesá ABI. Toho se využívá v diagnostice PAD. Pokles ABI v čase odráží progresi onemocnění. Jedinec může být bez příznaků, a přesto mít PAD. Neboť, symptomy se projeví až v případě, že je stenóza tepny nad 70% cévního průřezu PAD zatím nelze vyléčit, příznaky mohou být omezeny vhodnou terapií. Proto je velmi důležité měřit index kotník - paže pravidelně pro odhalení jakéhokoli významného poklesu v něm. Diagnostika PAD není dostatečně uznávána v oblasti veřejného zdraví. Pacienti s PAD mají vyšší (až o 5 let) úmrtnost než pacienti s rakovinou prsu. Studie ukázaly, že pouze 30% lidí s diagnózou PAD přežije dalších 15 let. Pouze 25% pacientů s PAD podstupuje vhodnou léčbu. Tento nízký podíl do značné míry souvisí s tím, že si obecně populace není vědoma svého stavu. Automatizovaný měřící přístroj pro měření indexu kotník - paže (ABPI MD ™) vám dává příležitost, abyste mohli diagnostikovat své pacienty rychleji. Umístění manžety, stisknutí tlačítka START a přečtení výsledku jsou kroky, které tvoří měření ABI velmi jednoduchým. Přenositelnost, jednoduchost systému a objektivní výsledky jsou výhody, které podporují každodenní vyšetření. Měření kotníkového brachiálního indexu prováděného pomocí ABPI MD ™ je spolehlivá a rychlejší alternativa k UZ měření pomocí sondy a nutnému výpočtu. PAD snižuje kvalitu života, a proto je důležité ji brzy diagnostikovat a léčit.

medikro-duo

Medikro Duo

je přístroj 2 v 1 určený k detekci astmatu a ke screeningu chronické obstrukční plicní nemoci. Spirometrické screeningové testování lze provést v rychlém testovacím módu do 2 minut. Medikro

Duo využívá snadnosti softwaru Medikro Spirometry Software. Tento software umožňuje zaznamenávat elektronickou zdravotnickou dokumentaci. Medikro Duo používá jednorázové průtokové převodníky Medikro SpiroSafe, čímž odpadá nutnost sterilizace nebo použití bakteriálních filtrů a šetří se provozní náklady. Rovněž se tak zvyšuje průtok vzduchu po pacientově výdechu.

poly-watch

Monitoring spánkové apnoe

Ucelený a přesný diagnostický software poskytuje testování spánku v pohodlí domácího prostředí, aby odhalil a změřil spánkovou apnoi. Přístroj je možné připnout na zápěstí. Fáze spánek-bdění jsou identifikovány automaticky podle pohybu zápěstí. U typu 600 B dochází zároveň k detekci pohybu hrudníku a břicha CSA.

glukometr

Co je to Glukometr?

Glukometr je malý přenosný přístroj určený k měření glykémie neboli hladiny cukru v krvi.

Důvody k vyšetření

Při náhlých poruchách zdraví pacientů s podezřením na možný Diabetes mellitus neboli cukrovku, dále u pacientů diabetiků, kteří mají příznaky spojené se zvýšenou nebo sníženou hladinou cukru v krvi.

Průběh vyšetření

Kapku krve získáme obvykle z prstu ruky. Místo odběru kapky krve nedesinfikujeme, ideální je před vyšetřením omytí teplou vodou a mýdlem. Vpich je povrchní, nevytvoří se nám modřinka. Většina lidí soudí, že takový vpich skoro nebolí, podobá se spíš malému štípnutí. Po odebrání vzorku krve přístroj provede výpočet a lékař zhodnotí výsledek.

pulzni-oxymetrbp-10m

Slouží ke stanovení množství kyslíku v červených krvinkách v lidském těle. Je bezbolestné a jde pouze o nasazení přístroje na prst ruky. Normální hodnota je 95-100 %. Saturaci měříme lidem s dušností. Vyšetření trvá několik vteřin.

crp-quick

Stanovení CRP metodou POCT

Měření koncentrační hladiny C-reaktivního proteinu pomáhá při rozlišení bakteriální a virové infekce. Běžná koncentrace CRP v séru zdravých jedinců je nízká. Při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6-12 hodin. Ve většině případů platí, že zvýšené koncentrace CRP jsou typické pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí. Při úspěšné léčbě antibiotiky dochází k rychlému poklesu, při neúspěšné léčbě zvýšení přetrvává. Provedením tohoto jednoduchého testu lze předejít zbytečnému předepisování antibiotik pacientům, pro něž nemají význam při virovém typu infekce. Výsledky měření lze odečítat již za několik minut. Účinnost nasazené léčby u pacienta lze hodnotit již za 1 - 2 dny. C-reaktivní protein (CRP) patří mezi reaktanty akutní fáze s rychlou odpovědí. Je produkován játry, jeho plazmatická koncentrace se zvyšuje již 6 hodin po vypuknutí zánětlivého procesu nebo jiném náhlém poškození tkání, maxima dosahuje za 24 - 48 hodin.

Důvody k vyšetření

Používá se k rozlišení bakteriální a virové infekce, zhodnocení těžkého poškození tkání zánětem a pomáhá rozhodnout o případném nasazení antibiotik. Vyšetření slouží také k hodnocení efektivity léčby antibiotiky.

Průběh vyšetření

Pro získání vzorku je nutné provést odběr kapky krve, kterou získáme obvykle z prstu ruky. Podle výsledné hodnoty lékař určí další strategii léčby. Výsledky vyšetření jsou k dispozici do několika minut.

inr-coagucheck

Co je INR vyšetření (Quick)?

Quickův test se vyjadřuje jako INR (International Normalized Ratio), což je poměr koagulačního času vyšetřovaného vzorku a koagulačního času kontrolní plazmy.

Díky tomuto jednoduchého testu se z kapky krve, během minuty vyšetří srážlivost krve.

Šetří se tak čas pacienta, kterého je možné okamžitě seznámit s výsledkem a upravit dávkování Warfarinu. Počet pacientů léčených Warfarinem se neustále zvyšuje a díky tomuto vyšetření bude pro ně léčba méně zatěžující a především daleko kvalitnější.

tlakovy-holter

AMTK

je považováno po celém světě za zlatý standard měření krevního tlaku. Monitorování poskytuje nezbytné diagnostické informace, které nejsou klinickým a domácím měřením dosažitelné. Ve Vašem domácím prostředí naměříme hodnoty Vašeho krevního tlaku po celým 24 hodin ! Získáme průměrně 40 měření. Přes den přístroj měří po 30 min, v noci po 1 hod. Do dotazníku uvádíte potíže, čas užití léčby, dobu spánku apod. Upravíme Vám léčbu dle naměřených hodnot.

uri-tex

URI TEX

měří kompletní močovou analýzu včetně mikroalbuminu a kreatininu. Je to reflektanční fotometr určený k semikvantitativnímu vyhodnocení diagnostických proužků.Tento způsob vyhodnocení zabraňuje vzniku subjektivní chyby, která může vzniknout při vnímání barevných odstínů uživatelem nebo kvůli rozdílným světelným podmínkám.

Díky němu jsme schopni do 3 minut provést přesnou močovou analýzu a tím rychle nasadit pacientovi účinnou pomoc. Výsledek s aktuálními údaji a datem tiskneme a zařazujeme do karty pacienta. Přístroj vyhodnocuje pomocí močových proužků 10-12 údajů.

Nemusíte již čekat do druhého dne a volat na výsledek laboratorního vyšetření moči. Během pár minut se dozvíte, zda trpíte infekcí močových cest, případně zda máte v moči známky poškození ledvin.

laser-physio

Přístroj pro biostimulační laserovou terapii.

Přístroj PhysioGo.Lite Laser podporuje léčbu onemocnění z klíčových oblastí jeho použití včetně ortopedie, revmatologie, sportovního lékařství a estetického lékařství. Díky relativně nízké hmotnosti a možnosti použití baterií vám přístroj umožňuje pracovat v rehabilitačních centrech i provádět léčbu v domácím prostředí u pacienta. Integrované léčebné programy umožňují snadné a pohodlné provádění léčby.

fob-test

FOB (Faecal Occult Blood) test

je určen ke zjištění přítomnosti lidské krve ve stolici (výkalech), tj. k detekci tzv. okultního (skrytého) krvácení v trávicím traktu, které může být spojeno s mnoha onemocněními, např. divertikulitidou, kolorektálním karcinomem (rakovina tlustého střeva a konečníku), polypy, Crohnovou nemocí.

Test napomáhá k včasnému odhalení nemocí trávicího ústrojí, což vede k rychlejšímu zahájení léčby a snížení případných negativních následků.

Hlavní výhody

• vysoká citlivost: 10 ng/ml (lidský hemoglobin)

• přesnost > 99 %

• test zahrnuje vnitřní kontrolu funkčnosti (ověření platnosti výsledku)

• maximální hygiena pri odběru i analýze vzorku

• test je možné provést kdykoliv během dne

• okamžitý výsledek - do 5 minut

• před provedením testu není třeba dodržovat dietu

otoskop

Co je Otoskop?

Pomocí otoskopu lékař vyšetřuje zevní část ucha a bubínek. Bubínek je vazivová blána, která odděluje zevní ucho tvořené chrupavčitým boltcem a zevním zvukovodem od ucha středního, ve kterém se nacházejí sluchové kůstky – kladívko, kovadlinka a třmínek.

Důvody k vyšetření

- bolest v uchu a blízkosti ucha

- poruchy sluchu – nedoslýchavost

- ušní šelesty

Průběh vyšetření

Vyšetření se provádí vsedě. K vyšetření je nutno vyrovnat esovité zakřivení zevního zvukovodu. Lékař to provede odtáhnutím dozadu a vzhůru a vyšetřetřované prostory prohlédne.

PONDĚLÍ odběry krve: 7:00 - 7:30
7:30 - 8:00 objednaní pacienti + prevence
8:00 - 12:00
12:00 - 15:00 objednaní pacienti + prevence
ÚTERÝ odběry krve: 7:00 - 7:30
7:30 - 8:00 objednaní pacienti + prevence
8:00 - 12:00
12:00 - 15:30 objednaní pacienti + prevence
STŘEDA  
7:30 - 13:00 objednaní pacienti + prevence
14:00 - 17:00
 17:00 - 18:00 objednaní pacienti + prevence
ČTVRTEK odběry krve: 7:00 - 7:30
7:30 - 8:00 objednaní pacienti + prevence
8:00 - 12:00
12:00 - 15:00 objednaní pacienti + prevence
 PÁTEK odběry krve: 7:00 - 7:30 
7:30 - 8:00 objednaní pacienti + prevence
8:00 - 10:00  

 

ORDINACE
Jihlavská 49
675 21 Okříšky
KDE NÁS NAJDETE ►

KONTAKT
Email: ordinace@mudrfilkuka.cz
Telefon: +420 568 870 290
Facebook: mudrfilkuka

MUDr. Tomáš Filkuka s.r.o.
Jihlavská 49, Okříšky 675 21
všeobecný praktický lékař
IČO: 199 11 548

© 2024 D77.cz | MUDr. Tomáš Filkuka, s.r.o. | C 136605 vedeno u Krajského soudu v Brně